Where Healthy Food Is Fun, Fast, Tasty and Fits Your Budget 

User login

You need to login to use this feature, or create an account if you don't yet have one. It's free and easy.

Create an Account

Yogurt

Shop & Save

Yogurt

Yogurt Image
  • Store brands can be less expensive than national brands.
  • Buying yogurt in larger containers instead of single serving containers can save you money. Check the cost per ounce on the grocery shelf price tag.
  • Check the ‘best by’ or ‘use by’ date on the package and choose the longest time for use.
  • Greek yogurt may cost more than regular yogurt.
  • Yogurt may be easier to digest for people with lactose intolerance.

❁ Yogurt provides calcium, protein and healthful (probiotic) bacteria.

Last updated: 07/12/17